O Bolesti, Bohu a Láske

Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo cítime bolesť? K čomu bolesť vlastne je? Mám v živote takú skúsenosť, že v bolesti a z bolesti sa rodia tie najkrajšie diela, vznikajú tie najkrajšie podnety.. Z bolestného srdca vychádza impulz do rúk, tie chytajú gitaru a tá pieseň je.. taká krásna. Z bolesti vychádzajú  najkrajšie básne, texty, obrazy, záchvevy srdca. Všimla som si, že dokonca keď maľujem obyčajné kvety, hoci maľujem tie isté, poznám, ktoré som namaľovala v úzkosti, bolesti, so zlomeným srdcom. Farby sú vtedy sýtejšie, maľované s väčšou starostlivosťou, láskavejšie.. akoby sa moja duša vkladala na papier skrze farby a obrysy. Krásne očistená duša, okúpaná v bolesti. Takto vznikajú aj modlitby. Čo je tou najkrajšou modlitbou?

Prečo si Ježiš vybral kríž ako prostriedok spásy? Skrze svoju bolesť nám zjavil Jeho lásku, aby aj nás zabolelo srdce pre našu nevernosť.  Aké veľké a mnohé ovocie priniesla táto Ježišova bolesť na kríži. Trpiaci Kristus. Som ticho, hľadím, nemám čo povedať. Keď som bola malá, pamätám si ako som raz videla ukrižovaného Ježiša a bola som zhrozená nad krutosťou scény a absurditou vyobrazenia. Vtedy som nechápala zmysel a ten som nevedela pochopiť ešte dlho po tom.

Ešte pred mojím obrátením som raz v nedeľu bola v kostole na omši. Bolo to v cudzine a kňaz bol Afričan. Svojím prenikavým hlasom s africkým prízvukom zvolal: „Čo vidíte..?“ Vypleštila som oči. „Čo vidíte keď sa pozriete na kríž?!“ Otvorili sa mi vnútorné oči.. láska. Uvidela som lásku. Na moje prekvapenie nikto z prítomných na to takto neodpovedal. Teraz chápem, že mi Boh dal milosť – vidieť v kríži prejav lásky. Vidíš ho aj ty?

Keď som o tom neskôr uvažovala, zalial ma pot lásky. V duchu mi odznelo: „To pre teba som si nechal prebiť ruky klincami.. pre teba som visel.. aj keby si bola jediná na svete, stojíš mi za to.. urobil by som to znova, aj keby si bola jediná na svete kto by to potreboval. Tak ťa milujem, a vždy som ťa miloval.. “ (prvn. Jer 31,3) Bola som zasiahnutá tak veľkou láskou namierenou rovno na mňa.

Teraz to hovorí tebe, len tebe a bude to hovoriť do tvojho posledného dychu. Nechaj sa preniknúť týmito slovami. Jeho láska človeku je nepochopiteľná, až „nestráviteľná“, je to škandál lásky. Ježišu, ako ma môžeš takto milovať..? Odvtedy čo sa ma Ježiš takto dotkol už viem čo je láska. Viem ako chutí láska, čo je to za pocit.. aká je láska. Predtým som to nevedela. (viď 1Jn 4, 19)  

My sme neboli stvorení pre bolesť, boli sme stvorení pre lásku, ty a ja.. aj oni.. všetci. Kto to pochopí? Ježišu, ako sa ti poďakujem? (viď Ž 9,2)

 

Modlitba za spoznanie Kristovej lásky

Ježišu, otvor mi oči srdca,

daj mi poznať aká je Tvoja láska..

Ježišu, dovoľ mi preniknúť do tajomstva,

daj spoznať ako ma miluješ.

Amen.

 

Členka spoločenstva Bethany

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *